Configurator sistem incalzire smart home Salus IT600 compatibil cu orice model de centrala gaz

Ce suprafata incalzeste o centrala de 28 kw

Actualizat la 31 mai 2026
982 afisari
Scris de Alin Negoita
Taguri Blog Utile
Sumarul articolului

    Ce suprafata incalzeste o centrala de 28 kW? Aceasta intrebare apare frecvent cand planificam sistemul de incalzire pentru locuinta noastra. Alegerea corecta poate face diferenta intre un camin confortabil si unul in care mereu simtim nevoia de mai multa caldura.

    Ce suprafata incalzeste o centrala de 28 kw

    In general, o centrala termica de 28 kW este potrivita pentru incalzirea unei locuinte cu o suprafata de aproximativ 120-160 metri patrati. Totusi, aceasta estimare variaza in functie de nivelul de izolare si temperatura exterioara. De asemenea, pentru a face alegerea corecta, trebuie sa luam in considerare calculul puterii centralei termice in functie de suprafata. Daca locuinta este bine izolata si eficienta din punct de vedere energetic, aceeasi centrala poate incalzi o suprafata mai mare decat in cazul unei case slab izolate. Pe de alta parte, pentru cei care se intreaba ce suprafata incalzeste o centrala de 24kW sau de 35 kW, raspunsul depinde de aceiasi factori importanti.

    ce suprafata incalzeste o centrala de 28 kW - un barbat ganditor si o centrala
    ce suprafata incalzeste o centrala de 28 kW - un barbat ganditor si o centrala

    In acest articol, vom analiza in detaliu ce inseamna o centrala de 28 kW, suprafata optima pe care o poate incalzi si factorii care influenteaza eficienta acesteia. Vom explica cum sa calculam corect necesarul termic pentru locuinta noastra si vom compara diferite capacitati de centrale termice pentru a va ajuta sa faceti alegerea potrivita.

    Ce inseamna o centrala de 28 kW si cum functioneaza?

    Puterea unei centrale termice reprezinta un element cheie cand vine vorba de alegerea echipamentului potrivit pentru locuinta noastra. Pentru a intelege cu adevarat ce inseamna o centrala de 28 kW, trebuie sa analizam cateva aspecte fundamentale.

    Definirea puterii in kilowati

    Kilowattul (kW) este unitatea de masura pentru puterea unei centrale termice. Aceasta valoare indica capacitatea centralei de a produce energie termica intr-o perioada determinata. De fapt, cu cat puterea in kW este mai mare, cu atat centrala poate incalzi mai rapid si mai eficient un spatiu mai amplu.

    O centrala termica de 28 kW poate produce 28 kilowati de energie termica pe ora in conditii optime de functionare. Aceasta putere este distribuita atat pentru incalzirea spatiului locuit, cat si pentru prepararea apei calde menajere, in functie de modelul ales.

    Este important de stiut ca unele centrale termice au putere diferita pentru incalzire si pentru apa calda menajera. De exemplu, centrala Immergas are o capacitate de 24 kW pe incalzire si 28 kW pe apa calda menajera. Aceasta diferentiere permite optimizarea consumului de energie in functie de necesitatile reale ale locuintei.

    Rolul centralei in sistemul de incalzire

    Centralele pe gaz sunt o componenta esentiala a sistemelor de incalzire centralizata, fiind prezente in majoritatea locuintelor. În ciuda complexitatii aparente, acestea sunt dispozitive relativ simple.

    In interiorul unei centrale tipice pe gaz exista conducte care permit intrarea gazului si a apei reci, precum si iesirea apei calde. Cand pornesti incalzirea, se deschide o supapa care permite gazului sa intre intr-o camera de ardere etansa din interiorul centralei. Gazul este aprins de un comutator electric, creand flacari care incalzesc un element metalic numit schimbator de caldura.

    Acest schimbator transfera caldura catre conducta de apa rece, incalzind-o pana la aproximativ 60°C. O pompa electrica distribuie apoi apa calda prin toate caloriferele din locuinta. Dupa ce apa trece prin calorifere, eliberand caldura in camere, se intoarce la centrala pentru a fi reincalzita.

    Eficienta acestui proces determina in mare masura suprafata pe care o poate incalzi centrala. Formula de baza care arata legatura dintre puterea centralei si spatiul incalzit este:

    Puterea necesara (kW) = Volumul de aer de incalzit (m³) × Coeficientul de incalzire (W/m³).

    Tipuri de centrale disponibile la 28 kW

    Pe piata exista diverse tipuri de centrale termice de 28 kW, adaptate diferitelor nevoi si conditii de locuire:

    Centrale in condensare: folosesc tehnologia in condensare pentru a recupera caldura din gazele de ardere, oferind o eficienta energetica mai mare.

    Exemple includ

    - modelele Motan Condens PLus100 de 29 kW

    - centrale Daikin au o eficienta ridicata de pana la 109% si un raport de modulare de 1:7 pentru modelele de 28 kW, permitand ajustarea puterii in functie de necesarul de caldura.

    Centrale combi: asigura atat incalzirea locuintei, cat si apa calda menajera instant, fara necesitatea unui boiler separat. Centrala Immergas Victrix Tera 24/28 V2 este un exemplu de centrala combi cu 24 kW pe incalzire si 28 kW pe apa calda.

    Pentru ce fel de locuinte / case sunt potrivite centralele de 28 kW? 


    Centralele de 28-30 kW sunt ideale pentru locuinte de dimensiuni medii spre mari, cum ar fi un apartament generos cu cel putin 4 camere sau o casa. De asemenea, pot fi potrivite pentru utilizatori cu cerinte mai ridicate de apa calda menajera.

    Alegerea tipului potrivit depinde de mai multi factori, inclusiv dimensiunea locuintei, necesarul de apa calda si bugetul disponibil.

    Suprafata estimativa pe care o poate incalzi o centrala de 28 kW

    Atunci cand analizam ce suprafata incalzeste o centrala de 28 kW, trebuie sa intelegem ca nu exista un raspuns universal valabil. Suprafata efectiva depinde de mai multi factori, iar cel mai important dintre acestia este gradul de izolatie termica al locuintei.

    Locuinte bine izolate: pana la 180 mp

    In cazul locuintelor cu izolatie termica de calitate superioara, performanta unei centrale de 28 kW este remarcabila. Din experienta specialistilor, o astfel de centrala poate incalzi eficient suprafete de pana la 180 mp. În conditii optime, cu izolatie foarte buna si in zone cu climat temperat, aceeasi centrala poate acoperi chiar si pana la 200 mp.

    Pentru a intelege mai bine, iata un exemplu concret de calcul:

    O casa de 200 mp cu izolatie buna si inaltime standard de 2,5 m
    Volumul total: 200 × 2,5 = 500 m³
    Aplicand coeficientul de 40 W/m³ pentru izolatie buna: 500 × 40 = 20.000 W
    Adaugand o marja de siguranta de 15%: 20.000 + 15% = 23.000 W (23 kW)
    Prin urmare, pentru aceasta locuinta de 200 mp bine izolata, o centrala de 24-28 kW este suficienta. Coeficientul de incalzire pentru locuintele bine izolate se situeaza de obicei intre 32 si 48 W/m³.

    Locuinte mediu izolate: 120-160 mp

    Pentru casele cu un nivel mediu de izolatie termica, o centrala de 28 kW este potrivita pentru incalzirea unei suprafete de aproximativ 120-160 metri patrati. Aceasta estimare reprezinta valoarea standard mentionata de majoritatea specialistilor.

    Un calcul pentru o locuinta de 150 mp cu izolatie medie arata astfel:

    Volum: 150 × 2,5 = 375 m³
    Necesar termic cu coeficient de 50 W/m³: 375 × 50 = 18.750 W
    Cu marja de siguranta: 18.750 + 15% = ~22 kW
    Conform acestui calcul, o centrala de 24-28 kW este recomandata. În aceasta categorie intra majoritatea locuintelor moderne de dimensiuni medii, precum casele de vacanta sau apartamentele cu 4 camere.

    De asemenea, pentru o locuinta de dimensiuni medii cu 2 bai si o bucatarie, expertii recomanda cel putin o centrala de 28-30 kW. Acest lucru asigura nu doar incalzirea eficienta a spatiului, ci si producerea suficienta de apa calda menajera.

    Locuinte slab izolate: sub 120 mp

    In situatia locuintelor cu izolatie termica deficitara, capacitatea de incalzire a unei centrale de 28 kW scade considerabil. O casa slab izolata va necesita mai multa energie pentru mentinerea unei temperaturi confortabile, limitand astfel suprafata pe care centrala o poate deservi eficient.

    Pentru comparatie, iata un exemplu:

    O casa de 250 mp cu izolatie slaba: 250 × 2,5 × 65 = 40.625 W (40,6 kW)
    Acest calcul arata clar ca pentru o astfel de locuinta, o centrala de 28 kW ar fi insuficienta, fiind necesara o centrala de 35-40 kW. Pentru locuintele slab izolate, coeficientul de incalzire poate ajunge la 50-70 W/m³.

    In cazul acestor locuinte, o centrala de 28 kW ar putea incalzi corespunzator o suprafata sub 120 mp, in functie de severitatea problemelor de izolatie si de zona geografica. Este important sa mentionam ca afirmatiile generale precum "o centrala de 28 kW este potrivita pentru locuinte de pana la 180 mp" sunt simplificate si pot fi inselatoare daca nu luam in considerare toti factorii.

    Formula fundamentala pentru calculul necesarului termic ramane: Necesar termic (W) = Volum (m³) × Coeficient de incalzire (W/m³), iar aplicarea corecta a acesteia, cu coeficientii potriviti pentru nivelul de izolatie, ne ofera cea mai precisa estimare pentru suprafata pe care o poate incalzi centrala noastra.

    Factori care influenteaza suprafata incalzita la o centrala de 28 kW

    Eficienta unei centrale termice de 28 kW depinde de mai multi factori interconectati care determina suprafata reala ce poate fi incalzita. Întelegerea acestor elemente ne ajuta sa facem o alegere corecta si sa evitam problemele ulterioare.

    Gradul de izolatie termica

    Izolatia termica este factorul cu cel mai mare impact asupra eficientei centralei. Pentru locuintele bine izolate, coeficientul caloric necesar se situeaza intre 32-48 W/m³, in timp ce pentru cele slab izolate poate ajunge pana la 70 W/m³. Aceasta diferenta este semnificativa: aceeasi centrala de 28 kW poate incalzi o suprafata de pana la 180 mp intr-o casa bine izolata, dar sub 120 mp intr-una slab izolata.

    O izolatie de calitate reduce pierderile de caldura prin pereti, acoperis si ferestre, permitand mentinerea unei temperaturi constante cu un consum redus de energie. Astfel, inainte de a dimensiona centrala, merita sa investim in imbunatatirea izolatiei termice.

    Inaltimea camerelor

    Un aspect adesea neglijat este volumul de aer care trebuie incalzit. O camera cu tavan inalt (peste 2,9-3 metri) necesita mai multa energie decat una cu tavan standard (intre 2,55-2,9 metri). De exemplu, o casa de 200 mp cu tavane inalte poate avea acelasi necesar termic ca una de 300 mp cu tavane joase.

    In zonele cu clima rece, tavanele mai joase asigura un confort termic mai usor de mentinut. De asemenea, camerele cu tavane inalte pot parea intimidante si sunt mai greu de incalzit, in timp ce cele cu tavane prea joase pot crea o atmosfera sufocanta.

    Zona geografica si clima

    Factorii variabili care influenteaza necesarul termic includ conditiile meteorologice locale. În regiunile cu ierni severe, necesarul de caldura creste, limitand suprafata pe care o poate acoperi o centrala de 28 kW. Dimpotriva, in zonele cu climat temperat, aceeasi centrala poate deservi o suprafata mai mare.

    Numarul de persoane si consumatori

    Cu cat numarul de locatari este mai mare, cu atat creste necesarul de caldura si apa calda. Fiecare persoana adauga cerinte suplimentare sistemului de incalzire, atat prin consum direct, cat si prin activitatile zilnice (dusuri, gatit, spalat).

    De aceea, trebuie sa masuram cu precizie suprafata totala a locuintei si sa luam in considerare numarul de persoane pentru a calcula corect puterea calorica necesara.

    Tipul de incalzire: calorifere vs. pardoseala

    Alegerea intre calorifere si incalzirea in pardoseala influenteaza major eficienta sistemului. Caloriferele functioneaza la temperaturi mai ridicate (60-70°C), incalzesc rapid incaperile, dar distribuie caldura mai putin uniform.

    In schimb, incalzirea in pardoseala opereaza la temperaturi mai scazute (30-40°C), oferind o distributie uniforma a caldurii. Este mai rapida si mentine temperatura optima pentru mai mult timp. De asemenea, sistemele cu incalzire in pardoseala necesita o putere mai mica, permitand centralei sa sustina mai multe circuite.

    Pentru a beneficia la maximum de avantajele incalzirii prin pardoseala, este esentiala izolarea corespunzatoare a casei. Cele mai bune pardoseli pentru acest tip de incalzire sunt cele din marmura sau gresie.

    Cum se calculeaza necesarul termic pentru o locuinta

    Calcularea corecta a necesarului termic este fundamentala pentru alegerea unei centrale adecvate locuintei noastre. Aceasta calculatie ne ajuta sa determinam daca o centrala de 28 kW este suficienta sau avem nevoie de o putere diferita.

    Formula de baza: volum x coeficient W/m³
    Pentru a calcula necesarul termic al unei locuinte, utilizam o formula simpla dar eficienta: Necesar termic (W) = Volum (m³) × Coeficient de incalzire (W/m³). Volumul reprezinta spatiul total care trebuie incalzit si se calculeaza inmultind suprafata locuintei cu inaltimea camerelor. Coeficientul de incalzire variaza in functie de gradul de izolatie termica si reflecta energia necesara pentru a incalzi un metru cub de aer.

    Coeficienti in functie de izolatie
    Valorile coeficientilor difera semnificativ in functie de calitatea izolatiei:

    Locuinte foarte bine izolate: 30-40 W/m³
    Locuinte mediu izolate: 40-50 W/m³
    Locuinte slab izolate: 50-70 W/m³
    Acest coeficient are impact direct asupra puterii necesare. De exemplu, pentru aceeasi suprafata, o casa slab izolata poate necesita chiar si dublu putere termica fata de una bine izolata.

    Exemplu de calcul pentru 28 kW
    Sa analizam un exemplu concret: o locuinta de 150 mp cu inaltimea de 2,5 m si izolatie medie.

    Calculam volumul: 150 mp × 2,5 m = 375 m³
    Aplicam coeficientul pentru izolatie medie: 375 m³ × 50 W/m³ = 18.750 W
    Adaugam o marja de siguranta de 15%: 18.750 W + 15% = 21.562 W (21,5 kW)
    Prin urmare, o centrala de 28 kW este suficienta pentru aceasta locuinta, avand chiar si o rezerva de putere.

    Calculator putere centrala termica: cand si cum se foloseste

    formula de baza este utila, calculatoarele online de putere termica ofera o estimare mai precisa. Aceste instrumente iau in considerare mai multi factori, precum zona geografica, orientarea casei sau numarul de ferestre.

    Pentru a utiliza un calculator online, trebuie sa introducem dimensiunile locuintei (lungime, latime, inaltime), gradul de izolatie si eventual zona geografica. În cateva secunde, obtinem o estimare a puterii necesare, facilitand astfel decizia privind alegerea centralei potrivite pentru spatiul nostru.

    Comparatie cu alte centrale: 24 kW vs. 28 kW vs. 35 kW

    Alegerea intre centralele de 24 kW, 28 kW si 35 kW depinde direct de dimensiunea spatiului si necesitatile specifice ale locuintei. Pentru a face cea mai buna decizie, trebuie sa intelegem diferentele fundamentale intre aceste optiuni populare.

    Ce suprafata incalzeste o centrala de 24 kW

    Centralele termice de 24 kW sunt ideale pentru locuinte mai compacte. Acestea sunt potrivite pentru apartamente si case cu suprafete sub 170 mp. În realitate, o centrala de 24 kW are o putere surprinzator de mare, putand incalzi eficient o casa de pana la 400 mp cu o izolatie mediocra de 10 centimetri.

    Pentru un apartament de 2 camere, o centrala de 24 kW este mai mult decat suficienta. De asemenea, aceste centrale pot incalzi apa menajera pana la un debit de 11,5 litri pe minut, cu o diferenta de temperatura de pana la 30 grade Celsius.

    Un exemplu concret: pentru o casa de 150 mp, bine izolata (polistiren EPS 80, geamuri termopan cu 3 sticle, mansarda izolata cu vata bazaltica de 15 cm), o centrala de 24 kW este perfect adecvata.

    Ce suprafata incalzeste o centrala de 35 kW

    Centralele cu putere de 35 kW sunt concepute pentru spatii mai ample. Acestea pot oferi un confort termic optim pentru locuinte de pana la 350 mp cu izolatie medie. În practica, cu 35 kW se poate incalzi o suprafata totala de pana la 700 mp conform normelor teoretice, desi in aplicatii reale, aceasta putere este recomandata pentru case intre 300-400 mp.

    Producatorii precum Ariston indica ca modelele lor de 35 kW pot incalzi eficient suprafete de aproximativ 250 m². Acestea sunt ideale pentru locuinte mari, cu multiple bai si consumatori de apa calda.

    Cand este centrala de 28 kW alegerea potrivita?

    Centralele de 28-30 kW reprezinta solutia optima pentru locuinte de dimensiuni medii spre mari. Sunt perfecte pentru apartamente generoase cu cel putin 4 camere sau case de pana la 180 mp. De asemenea, sunt recomandate pentru situatiile in care aveti un consum mediu spre ridicat de apa calda menajera.

    Un aspect important de retinut este ca puterea centralei se stabileste in functie de izolatie mai degraba decat de suprafata. O casa mai mare are pierderi raportate la suprafata mai mici decat o casa mai mica, deoarece pierderile sunt perimetrale.

    Prin urmare, centrala de 28 kW devine alegerea ideala atunci cand aveti o locuinta intre 150-180 mp cu izolatie medie, sau cand necesitatile de apa calda sunt mai ridicate decat media. De asemenea, este recomandata pentru locuinte (case) cu sistem de incalzire prin calorifere, care necesita temperaturi mai ridicate decat incalzirea prin pardoseala.

    Alegerea centralei potrivite pentru nevoile voastre

    Alegerea unei centrale termice reprezinta fara indoiala o decizie importanta pentru confortul intregii familii. Dupa cum am vazut, o centrala de 28 kW poate incalzi eficient suprafete intre 120-160 mp in cazul unei izolatii medii, pana la 180 mp pentru locuinte bine izolate, sau sub 120 mp pentru cele slab izolate.

    Totusi, dimensiunea locuintei nu reprezinta singurul criteriu de selectie. Izolatia termica ramane factorul decisiv care influenteaza necesarul de caldura. Prin urmare, inainte de achizitionarea unei centrale, calcularea corecta a necesarului termic devine esentiala pentru evitarea cheltuielilor inutile sau a disconfortului termic.

    Formula de baza pe care v-am prezentat-o (Necesar termic = Volum × Coeficient de incalzire) va ofera un punct de plecare solid. Desigur, alte aspecte precum inaltimea camerelor, zona geografica si numarul de persoane din locuinta merita atentia dumneavoastra cand faceti acest calcul.

    Centralele de 24 kW se dovedesc ideale pentru spatii mai mici sau apartamente, in timp ce cele de 35 kW se potrivesc perfect locuintelor spatioase sau cu consum ridicat de apa calda. Comparativ, centrala de 28 kW reprezinta solutia echilibrata pentru majoritatea caselor si apartamentelor de dimensiuni medii din Romania.

    La final, recomandarea noastra ramane consultarea unui specialist inainte de luarea deciziei finale. Desi calculele teoretice ofera o baza solida, particularitatile fiecarei locuinte pot influenta semnificativ necesarul real de caldura. Cu informatiile prezentate in acest articol, speram ca veti putea face o alegere informata, care sa va asigure confortul termic dorit fara costuri exagerate de functionare.

     

    Sectiune video centrala-gaz.ro

    Emilia se asigură că ce comanzi e fix ce ai nevoie!
    Emilia se asigură că ce comanzi e fix ce ai nevoie!
    Clienților le place de noi. Și nouă ne place de ei.
    Clienților le place de noi. Și nouă ne place de ei.

    Centrala-gaz.ro recomanda urmatoarele produse

    Transport Gratuit
    5 ani garantie
    Clasa energetica A
    Centrala termica Motan Condens Plus 100 29, 29 kW, gaz, condensare
    8 recenzii
    4770.00 lei
    In stoc
    Pleaca Luni, 19 Octombrie
    Cumpără acum
    Transport Gratuit
    7 ani Garantie
    GPL
    Centrala termica Ferroli Bluehelix Maxima 28C,condensare
    6 recenzii
    5750.00 lei
    In stoc
    Pleaca Luni, 19 Octombrie
    Cumpără acum